AZİZİYE BELEDİYESİ, KKTC’YE ÇIKARMA YAPTI

Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, başkan yardımcıları ve bir grup meclis üyesi ile birlikte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne çıkarma yaptı. Aziziye Belediyesi’nin Kıbrıs’tan kardeş belediyesi olan Gazi Mağusa ilçesinin Tatlısu Belde Belediye Başkanı Hayri Orçan’ın davetlisi olarak KKTC’ye giden Başkan Orhan ve beraberindeki heyet, burada bir dizi ziyaretler gerçekleştirerek, gezi ve incelemelerde bulundu. Aziziye ve Tatlısu belediyeleri arasındaki kardeşlik bağlarının güçlendirilmesi, karşılıklı bilgi ve tecrübe paylaşımı amacıyla iki belediyenin meclis üyeleri Tatlısu Belediyesi’nde ortak meclis toplantısı gerçekleştirdi. Meclis toplantısından iki belediyenin ortak projeler üretilmesi yönünde karar çıktı.

Başkan Orhan ve beraberindeki heyet KKTC ziyaretine kardeş Tatlısu Belediyesi’ni ziyaret ederek başladı. Burada Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan tarafından sıcak ve samimi ilgiyle karşılanan Başkan Orhan ve beraberindeki heyet, karşılıklı fikir alış verişinde bulundular.

KKTC HÜKÜMET ÜYELERİNE ZİYARET

Üç günlük KKTC ziyareti programı kapsamında bir dizi temaslarda bulunan Başkan Orhan’a, Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan da eşlik etti. KKTC’nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın kabrini ziyaret eden Başkan Orhan, burada dua ederek, efsane lideri hayırla yad etti. Başkan Orhan, Hayri Orçan ile birlikte KKTC hükümetinin bazı bakanlarına ziyaretler gerçekleştirdi. KKTC Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ile Maliye Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Havutçu’yu ziyaret eden Başkan Orhan, nisan ayında kurulan yeni hükümetin KKTC için hayırlı olması temennisinde bulunurken, yeni kabine üyelerine başarı dileyerek, Erzurum ve Aziziye ile ilgili de bilgi verdi. Erzurum ve Aziziye’nin turizm potansiyellerini KKTC’nin yeni kabine üyelerine aktaran Başkan Orhan, bakanları Erzurum’a davet etti.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU’NUN ERZURUM HASSASİYETİ

KKTC’li Bakanlar, Başkan Orhan’a nazik ziyareti için teşekkür ederken, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, kendisinin de Atatürk Üniversitesi mezunu olduğunu hatırlattı. Erzurum’un hayatında ayrı bir yerinin olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Erzurum'a her zaman farklı bir özlem duyuyoruz. Kışı soğuk ama insanı sıcak memleket. Dadaşların sıcaklığını hissediyoruz.” dedi. Başkan Orhan, beraberinde götürdüğü yöresel ürünlerden hediyeler, KKTC kabine üyelerine takdim ederken, Bakanlar da Başkan Orhan ziyaret anısına şilt verdiler. Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş ise, Başkan Orhan’a babası Rauf Raif Denktaş’ın “Kapılar” adlı eserini hediye etti.

Başkan Orhan ve beraberindeki heyet, KKTC’deki tarihi ve turistik yerlerde de incelemelerde bulunduktan sonra Türkiye’ye döndüler.

BAŞKAN ORÇAN’A TERMALSPOR JESTİ

Öte yandan KKTC ziyaretine katılan Aziziye Belediyesi Termalspor Kulübü Başkanı Abdullah Gülakar ve antrenör Ali Erzurumluoğlu da, Başkan Orhan ile birlikte Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan’a forma jesti yaptılar. Başkan Orhan ve Gülakar, bu yıl hentbolda büyük bir başarıya imza atarak, Süper Lig’e yükselen ve Anadolu’nun Süper Lig’deki tek temsilcisi olan Termalspor’un Hayri Orçan isimli 25 numaralı formasını hediye etti. Başkan Orçan da, nazik jest için teşekkür ederek, Termalspor’a Süper Lig’de başarı diledi.

BAŞKAN ORHAN: KARDEŞLİK BAĞIMIZI GÜÇLENDİRDİK

KKTC ziyaretiyle ilgili bir değerlendirme yapan Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, kardeş belediye Tatlısu ile ilişkilerin geliştirilmesi, kardeşlik bağlarının güçlendirilmesi bağlamında yapılan ziyaretin oldukça verimli geçtiğini ifade etti. KKTC ile Erzurum arasında kurulan kardeşlik köprüsünün her iki devlet açısından da faydalı olduğunu aktaran Başkan Orhan, “Kar ile denizin buluşması açısından bu kardeşlik köprüsünün sağlam temeller üzerine oturtulması çok önemli. Biz yaptığımız ziyaretlerde gerek Erzurum’un turizm potansiyelleri ve gerekse ilçemizin jeotermal zenginliği ile termal tesislerimiz hakkında kapsamlı bilgiler verdik. Ziyaret gerçekleştirdiğimiz kabine üyelerini ve Tatlısu Belediye Başkanımızı meclis üyeleriyle birlikte Erzurum’a davet ettik. Kardeşlik bağımızın güçlenmesi adına somut adımlar attık. Bizim açımızdan oldukça verimli bir program oldu. Bizi samimi bir şekilde, sıcakkanlı karşılayan ve ağırlayan Tatlısu Belediye Başkanımıza, ekibine ve KKTC’nin saygıdeğer kabine üyelerine teşekkür ediyorum.” diye konuştu.